Ako na "prerezávanie" zúbkov alias zubaté slniečka :-)

O zúbkoch sa toho popísalo už veľmi veľa, avšak v praxi to môže vyzerať všelijako, aj ináč ako káže teória. Jedným deťom "idú" zúbky už od 4 mesiacov, iné sa ich nevedia dočkať ani v roku. Je to veľmi individuálne…:)

  

Aby sme sa teda neopakovali, tak sem šupneme zopár skúseností a rád z našej praxe. Patríme medzi "oneskorencov" ktorým vyšli zúbky asi tak v ôsmom mesiaci. Vždy sme sa smiali na príbehu o tzv. lyžičke, že iba tak štrnge a kuk zúbok je zrazu tam! Niežeby sme zúbky nekontrolovali, to nie, veru sme sa pri každej neposednej noci alebo plači ihneď prikláňali, ako správni neskúsení prvorodičia, že asi zúbky, chúďatko…a zúbky stále nič, až teda raz táto náhoda s aplikáciou sťa "vifon" keď sme sa smiali, že ako zajačik má už zúbky, sme ich tam veru aj hneď objavili. Neboli totiž vidieť! Ale boli tam, také malé zúbky, čosi biele sa tam mihlo….a odvtedy šli ďalšie a ďalšie. Momentálne sme na čísle 8 a očakávame ďalšie.

No a ako to s tými zúbkami vlastne je, keď rastú? Všade sa využíva termín "prerezávajúce", veľmi nepekný, hneď si každý predstaví tú bolesť…avšak v skutočnosti sú to pretáčajúce sa zúbky. Pochopte, zuby, to sú artikel. Najmä predajný artikel, ako to už pri deťoch často býva. Marketingovo sa v lekárňach predsa len budú predávať lepšie všetky tie géliky, ampulky a kapsulky, keď sa využije skôr termín "prerezávajúce sa", ktoré v nás automaticky rezonujú bolesť. A na tú treba ihneď niečo dať...

 DSD08132

A tak sme veru dávali, skúšali, ale akosi nezaberalo. Noci boli stále nepokojné, plačlivé, občas sme menej papali, občas viacej, keď to už vyzeralo, že idú ďalšie, ostala prestávka, dlhá prestávka a dlho dlho nič len tie plačlivé dni. Aj keď sme všetko zvaľovali na zuby, ale pravda bola častokrát možno aj v plienke alebo v niečom inom, ktovie?

Asi vás nepotešíme, lebo na zuby nevieme odporučiť žiadny konkrétny gélik. Ani tie, ktoré sme použili a sa nám veľmi ťažko nanášali, keďže naša slečna nás do pusy ani poriadne nechcela vpustiť. Na to asi výrobcovia nemysleli, vravela som si plná hnevu, keď som sa márne snažila, niečo dostať dnu. Z viac prírodného herbárika sme použili špéci ampulky, ktoré boli trošku šikovnejšie a  darilo sa mi ich malej šupnúť do pusy a obsah si uvedomila až potom. Neskôr sama otvárala pusu a pila ich na dúšok, asi jej aj chutili. Účinok bol však tiež otázny, raz po prehltnutí síce prespala celú noc, inokedy sa budila a pomaly sa z týchto ampluliek stávala taká malá farma investícia…

Domáce miešané tinktnúry sme veru nemiešali, ale čítala som, že vraj to môže zaberať. Skúste a dajte vedieť, možno pri súrodencovi sa na to odhodláme.

Uprimne, zúbky a ich rast je dlhá záležitosť. Keď "ide" zúbok von, dieťatko je nesvoje, ďasienka ho svrbia, môže odmietať jedlo, nemusí sa chcieť ani hrať, ani spať. Môže chcieť byť iba pri mame. Možno sa bude chcieť kojiť, mojkať, nosiť... skrátka bude túžiť po vašej pozornosti, lebo samo nevie, čo sa mu deje - aj keď tuší pri pohľade na rodičovské zubáky -  a tak skúša samo, čo mu tak pomôže. 

My sme teda kojili a kojíme, lebo môžeme, ale nie každý môže. A pri tom kojení začalo veru tiež kúsanie, a tak sme raz náhodou našli kúsacie/kojacie skrátka silikónové korále a odvtedy sú (nielen) pri večerných uspávačkách veru na krku a aj pri tom občasnom kúsanci. Odkedy naša princezná zistila, že tie zúbky predsa len na niečo sú, ich radšej neskladáme z krku.

DSC_0650

Výhoda silikónových korálov spočíva, že ich máte na krku a visia. Sú teda dieťatku na očiach, lákajú ho, hrá sa s ními, nenudí sa pri kojení, ako to už staršie detičky zvyknú. Dokážú odpútať pozornosť od vláskov a iných častí tela mamy pri kojení. A zároveň sa s nimi dieťatko vie zahrať, ak ho máte v náručí a chcete si napríklad konečne dopiť tú kávu…

Takže u nás zabodoval silikón, ale nie ten ála Pamela Anderson. Nie géliky, ktoré tá naša hneď prehltla, alebo jej nechutili vôbec a nie ani homeo chutný nápoj s otáznym efektom, ale silikónový náhrdelník, ktorý poslúžil, keď si malá chcela aj zahryznúť. 

Ten pocit (pre)kusnúť tú bolesť asi pomáhal najviac, spolu s hryzátkami. Potom sa nám osvedčila aj chuť dreva. Tá pretrváva dodnes. Drevo je jednoducho drevo. Preto je kombinácia dreva a silikónu úplne ideálna. Teda konkrétne kombinácia silikónové korále s drevom, drevenými korálmi = hryzátka/donutky. Bez nich ani na krok, lebo aj vonku treba kúsať. Tak kúšeme všade, keď strašia ďalšie zúbáky alebo sme hladní, unavení, ospalí či len tak. 

DSD08576